Annam Upma Rava – 1kg
3,39 € incl. VAT
Shop Annam Upma Rava 1kg at Village Groceries for a fine semolina perfect for making delicious upma and other savory dishes. Enjoy quick delivery across Germany!
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Preservation and storage | Store in a cool, dry place, protected from light. Reseal tightly after use. |
| Description | Premium quality wheat semolina crafted for making perfectly light, fluffy, and wholesome Upma in minutes. |
| Distributor | Global Foods Trading GmbH Am Winkelgraben 1a, 64584 Biebesheim, Germany |
| Place of origin | India |
| Net filling quantity | 1 kg |
In stock
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Rich in carbohydrates, it provides a quick energy boost while being easy to digest. Annam Upma Rava can also be used in various other dishes like halwa, idlis, or savory snacks. With its smooth texture and premium quality, it is ideal for creating delicious and wholesome meals in minutes.
Ingredients
100% Durum Wheat Semolina.May contain traces of Gluten and Nuts.
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific value kj | 1317 kJ |
|---|---|
| Calorific value kcal | 315 kcal |
| Fat | 0,7 g |
| of which saturated fatty acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 68 g |
| of which Sugar | 1,7 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | < 0,01 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aashirvaad Atta Flour – 10kg + Anjappar Sona Masoori Rice – 10kg
16,99 € – 17,98 € incl. VAT1,70 € – 1,80 € / kg
Aashirvaad Atta Flour – 5kg + Anjappar Sona Masoori Rice – 10kg
9,90 € – 17,98 € incl. VAT1,98 € – 1,80 € / kg
Aashirvaad Atta Flour – 5kg + Annam Sona Masoori Rice – 10kg
9,90 € – 19,89 € incl. VAT1,98 € – 1,99 € / kg
India Gate Idly (Idli) Rice – 5KG
2,98 € 2,69 € / kg
Telugu Foods Finger (Ragi) Millet – 500g
4,90 € 2,98 € / kg
Telugu Foods Ragi Flour – 1kg
4,19 € 3,95 € / kg
Dals

Reviews
There are no reviews yet.